RIRS - opis i przebieg

Zabieg RIRS to nowoczesna metoda leczenia kamicy nerkowej.

RIRS

Małoinwazyjny zabieg RIRS

RIRS jest zabiegiem stosowanym przede wszystkim podczas leczenia kamicy nerkowej. Nazwa dosłownie oznacza wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe za pomocą użycia giętkiego ureterorenoskopu. Czym cechuje się laserowe usuwanie kamieni? Jaki przebieg ma RIRS? O czym warto wiedzieć?

Warto zauważyć, że operacja laserowa tego typu jest zabiegiem małoinwazyjnym. Polega na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. W tym wypadku lekarz stosuje zabieg wtedy, gdy występują złogi od 0,5 do 2,5 cm. Endoskop ma giętką końcówkę, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce pacjenta i zidentyfikowanie złogu. Następny krok to skruszenie go za pomocą energii z lasera holmowego. Niezwykle istotny jest fakt, że zabieg jest wykonywany w ogólnym znieczuleniu, pod kontrolą RTG. Czas trwania związany jest z twardością i wielkością kamienia nerkowego.

Kto skorzysta z zabiegu?

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych jest przeznaczone dla osób, które borykają się z kamicą nerkową wielkości <3 cm w każdym miejscu układu, jak również w moczowodzie. Zaletami takiej operacji są z pewnością:

  • przewidywalność,
  • kontrolowane kruszenie złogu na fragmenty, jakie wydala pacjent,
  • dokładne monitorowanie zabiegu przed obraz endoskopu i przez specjalistę,
  • możliwość leczenia nawet kilku złogów w jednej nerce lub skorzystanie z zabiegu obustronnego.

RIRS nie wymaga nakłuwania nerki oraz uszkadzania miąższu nerkowego, co jest doceniane przez pacjentów i lekarzy.

Przebieg zabiegu

Laserowe usuwanie kamieni jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym w trakcie jedno- lub dwudniowej hospitalizacji. Krok pierwszy, to cytoskopia wraz z wprowadzeniem drutu wiodącego do moczowodu nerki kamiczej. Następnie dochodzi do założenie koszulki dostępowej do moczowodu. Lekarz wprowadza urteroskop do koszulki i miedniczki nerki. Ostatnie etapy wiążą się z kruszeniem złogu za pomocą lasera i pozostawieniem lub nie pozostawieniem cewnika, jaki będzie szynował moczowód.

RIRSlaserowe usuwanie kamienioperacja laserowalaserowe rozbijanie kamieni nerkowych