Prostata operacja laserowa

Operacja prostaty laserem

Operacja prostaty laserem - bezbolesne rozwiązanie problemu

operacja prostaty laserem

Operacja prostaty laserem - łagodny rozrost stercza

Łagodny rozrost stercza jest jedną z częstszych męskich dolegliwości zdrowotnych. Przerost prostaty jest niezłośliwym powiększeniem gruczołu krokowego, powstałym w skutek nadmiernego mnożenia się komórek. Choroba dopada głównie mężczyzn w wieku 50-60 lat (40%), 61-70 lat (70%), oraz po 70 roku życia (80%). Można go leczyć poprzez zabieg jakim jest operacja prostaty laserem.

Chora, tzn. powiększona prostata wywołuje kłopoty związane z oddawaniem moczu: częstomocz nocny i dzienny, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, oddawanie moczu partiami i z wysiłkiem.

Leczenie prostaty laserem

Laserowa operacja prostaty jest zasadna, w przypadku gdy inne metody (głównie farmakoterapia) nie działają. Ewentualnie kiedy dochodzi do powikłań powiększenia prostaty w postaci kamicy pęcherza moczowego, jego uszkodzenia, zalegania lub całkowitego zatrzymania moczu, pojawienia się infekcji układu moczowego czy wadliwej pracy nerek.

Minimalnie inwazyjną metodą leczenia (ang. minimally invasive surgical treatment - MIST), a jednocześnie złotym standardem leczenia prostaty nazywa się przezcewkową elektroresekcję przerośniętego gruczołu krokowego (TURP). Polega na wprowadzeniu resetoskopu przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Elektroresekcję wykonuje się wycinając gruczoł krokowy od środka i pozostawiając jego torebkę, usuwa się wówczas gruczolaka, który przerósł w sterczu. Niestety metoda ta wiąże się z dość dużym ryzykiem wystąpienia powikłań na poziomie 10% pacjentów. Operacja laserowa pozwala na zmniejszenie odsetka uciążliwych pooperacyjnych komplikacji oraz czasu rekonwalescencji po zabiegu.

Operacja prostaty laserem

Obecnie w urologii wykorzystuje się cztery rodzaje laserów.

Laser diodowy (czerwony)

Jedna ze starszych metod. Laser emituje wiązki o długości 980 nm, co zapewnia głębszą w porównaniu do innych laserów penetrację tkanek. Stosowane są 3 techniki zabiegu: waporyzacja (odparowanie tkanki stercza z użyciem włókna z promieniem bocznym), resekcja (usuwanie tkanek gruczołu fragmentami, z użyciem wiązki światła na wprost) lub enukleacja (składająca się z kilku etapów technika, stosowana u chorych z rozrostem gruczołu przekraczającym 70 ml objętości). W przypadku resekcji oraz enukleacji udaje się uzyskać niewielkie odcinki tkanki, które można później poddać badaniu histopatologicznemu.

Efekty urodynamiczne zabiegów z użyciem lasera diodowego są podobne do uzyskiwanych w klasycznym TURP, jednakże płyną z nich dodatkowe korzyści. Zaletą tego lasera są jego niewielkie rozmiary oraz niski koszt zakupu i eksploatacji, a tym samym również wykonania zabiegu. W Polsce koszt zabiegu z użyciem lasera diodowego oscyluje pomiędzy 5000 a 7000 PLN. Pobyt w szpitalu trwa ok. 24 godzin, rekonwalescencja jest krótka. Po zabiegu zazwyczaj konieczne jest założenie cewnika.

Laser holmowy

Wiązka światła w laserze holmowym emitowana jest w fali przerywanej. Długość fali światła w laserze holmowym (2140 nm) wykazuje duże powinowactwo do cząstek wody i wywołuje jej wrzenie. Wokół końcówki włókna powstaje cząsteczka pary wodnej, narusza tkankę. Efekt waporyzacyjny lasera holmowego jest sporo mniejszy w porównaniu do lasera KTP czy diodowego. laserowe usuwanie prostaty odbywa się na gruczołach o małej i średniej objętości. Wyniki zastosowania lasera holmowego są bardzo dobre. Wykazuje się trwałe efekty leczenia oraz minimalne ryzyko powikłań.

Laser tulowy

Laser tulowy emituje falę o długości 2010 nm doskonale sprawdza się do cięcia i waporyzacji tkanki prostaty. Powoduje to, że operacja laserowa jest prawie bezkrwawym zabiegiem. Fale tej długości wykazują dużą absorbcję w środowisku wodnym, dlatego metoda jest bezpieczniejsza w porównaniu z użyciem lasera diodowego. Operacja prostaty laserem tulowym jest tańsza od operacji zielonym laserem. Pozwala na wycięcie większej ilości tkanki prostaty oraz zbadanie jej przez histopatologa by wykluczyć zmiany nowotworowe. Podczas zabiegu występuje niewielkie krwawienie, ponieważ w czasie cięcia tkanek stercza naczynia krwionośne zostają całkowicie zamknięte przez waporyzację tkanek. Zaletą jest także płytka penetracja w głąb tkanki jedynie 0,2-0,5 mm, co zmniejsza dolegliwości pooperacyjne oraz zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

KTP, zielony laser, greenlight laser (PVP)

Laser KTP, którego wiązka przepuszczana jest przez kryształ KTP (zbudowany z potasu, tytanu i fosforu) ma długość fali 532 nm. Światło lasera zielonego pochłaniane jest przez oxyhemoglobinę krwinek czerwonych, a efekt termiczny wywołuje natychmiastowe zamykanie naczyń krwionośnych i odparowanie tkanki prostaty. Dzięki temu zabieg odbywa się bez utraty krwi. Może być wykonywany u chorych z obniżoną krzepliwością. Operacja prostaty laserem zielonym przebiega w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Udaje się do domu w ciągu kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu. Zabieg może być też wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności przebywania w szpitalu. Zazwyczaj po zabiegu pacjent nie musi mieć założonego cewnika. W wypadku gdy staje się to konieczne, średni czas utrzymywania cewnika nie przekracza 14godzin. Koszt zabiegu z użyciem lasera KTP waha się pomiędzy 9 a 12 tys. złotych.

operacja prostaty laseremlaserowa operacja prostatyoperacja laserowaefekty urodynamiczne zabiegów z użyciem lasera diodowegolaserowe usuwanie prostatyzastosowania lasera holmowegolaser tulowylaser ktpoperacja prostaty laserem zielonym

Powiązane wpisy

Laserowe rozbijanie kamieni

Laserowe rozbijanie kamieni i po dyskomforcie

RIRS - opis i przebieg

Zabieg RIRS to nowoczesna metoda leczenia kamicy nerkowej.